O pamäti...
12.02.2013 07:32Každodenne sa v škole stretávame s mnohými ľuďmi – rodičmi, spolužiakmi, učiteľmi, kamarátmi. Hneď ako otvoríme oči vidíme rôzne veci. Počas dňa počúvame rôzne zvuky, ľudskú reč. Prichádza k nám veľmi veľa informácií... toto všetko a ešte oveľa viac sa ukladá do našej pamäte.
Pamäť je veľkým skladiskom informácií. Je v nej úplne všetko čo VIEŠ. V pamäti máš uložené to Ako sa voláš, Kde bývaš, Ako vyzerajú tvoji rodičia, kamaráti... Pamäť vie ako čítať, písať, počítať...
Ako sa všetky informácie do pamäte ukladajú?
Je to spôsobené tvorbou pamäťových stôp a nových spojení buniek (neurónov) v našom mozgu. Ich vznik si môžeš (zjednodušene) predstaviť nasledovne...
Každá informácie putuje do mozgu, ktorý je zložený z neurónov (nervových buniek). Neuróny vyzerajú ako chobotnice, malú milióny zakončení (chápadiel). Každá informácia sa v mozgu premení na nový neuronálny spoj (iba dočasný). Počas noci sa nové spojenia v mozgu „upratujú“ – dočasné spoje zvyčajne oslabujú alebo aj zanikajú. Ak chceme, aby bola pamäťová stopa trvalá musíme informáciu opakovať.
Určite si si všimol, že niektoré informácie si zapamätáš rýchlejšie, ľahšie. Z inými informáciami je o oveľa zložitejšie alebo máš pocit, že sa to vôbec nedá. Ako je to možné? Môže za to najmä...
- tvoj záujem – to, čo ťa zaujíma si zapamätáš ľahšie,
- tvoja pozornosť a sústredenie – keď si sústredený pamäti sa pracuje lepšie,
- aktuálny stav tvojej nálady (emócií) – keď sa cítiš príjemne, nič ťa nebolí, neťaží zapamätávanie je jednoduchšie,
Dôležitá je aj predstavivosť (napríklad keď si informáciu spojíš s nejaký príjemným zážitkom, situáciou, obrazom) ale i spomínané opakovanie (matka múdrosti J) a odpočinok (spánok).
Ideálnou dobou na prijímanie nových informácií je ráno, kedy je mozog oddýchnutý a pripravený na vytváranie nových pamäťových stôp. Naopak vo večerných hodinách (ale i pri únave) si mozog novú informáciu niekedy ani nevšimne.
Našu pamäť ovplyvňuje i strava. Ak chceš zvýšiť svoju koncentráciu, vyberaj si ovocie, zeleninu a bielkoviny. Myslenie urýchľujú i jednoduché cukry, takže na dobrú pamäť sú dobré aj sladkosti.
Ako si zlepšiť pamäť?
Mozog je nutné neustále trénovať... Ideálne je čítanie kníh, ale i lúštenie tajničiek a krížoviek. Dobré je aj sledovanie vedomostných súťaží v televízií. Pretože keď je mozog zaplavený informáciami, je pripravený myslieť a pamätať si.
Máš to vo svojich rukách...